Halloween

Coraz bardziej popularnym świętem w Polsce staje się Halloween. 31 października to dzień duchów, czarownic i innych potworów.  Ale czy zastanawialiście się kiedyś skąd wziął się zwyczaj przebierania w różne fantazyjne stroje z motywem śmierci w tle? Święto to kojarzone jest przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Fakt pozostaje faktem, że tam jest ono obchodzone najhuczniej. Dokładna geneza nie jest jednak znana. Według jednej z teorii Halloween związane jest z celtyckim obrządkiem Samhain. Ponad 2000 lat temu  31 października w Anglii, Szkocji, Irlandii, a także Francji żegnano lato i witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domu, natomiast złe duchy odstraszano. Ważnym elementem tego dnia było palenie ognisk, na których poświęcano bogowi resztki plonów, zwierząt a nawet ludzi. W okół ognisk odbywały się tańce śmierci. Charakterystyczne tego dnia były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Pod wpływem chrześcijaństwa tradycja ta zaczęła powoli wymierać, ustępując miejsca świętu Wszystkich Świętych obchodzonemu 1 listopada. W latach 40 XIX wieku irlandzcy imigranci sprowadzili tą tradycję do Ameryki Północnej.

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows’ Eve” – wigilia Wszystkich Świętych

Ze względu na pogański charakter tego święta, jest ono potępiane przez Kościół katolicki, prawosławny, episkopalny czy luterański.

Oprócz organizowania imprez czy miejskich parad, istnieje kilka zabaw i gier, które łączą się z tradycją Halloween.
Do najpopularniejszych należą: cukierek albo psikus (trick or treat), apple bobbing czyli należy ugryźć jabłko pływające w misce bez użycia rąk, przeskakiwanie przez świeczki, wrzucanie orzecha do płonącego ogniska, jeśli orzech pęknie z trzaskiem oznacza to odwzajemnioną miłość czy zjadanie bez pomocy rąk ciastek lub owoców zawieszonych na nitkach.

A Wy jak spędzacie Halloween?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *