Bonfire Night

Każdego roku jesienią, a dokładniej 5 listopada w Wielkiej Brytanii odbywa się Bonfire Night – czyli święto ognia i fajerwerków. Tego dnia nad wyspami rozbłyskają tysiące sztucznych ogni w przeróżnych pokazach. Historia tego święta ma początek w 1605 roku.

 5 listopada tego roku Guy Fawkes, członek tzw. spisku prochowego, został aresztowany w piwnicach londyńskiej Izby Lordów strzegąc 36 baryłek prochu, które miały być użyte w zamachu na życie króla Jamesa I. W ramach dziękczynienia za ocalenie króla mieszczanie rozpalili tysiące ognisk w całym Londynie, a kilka miesięcy później parlament wydał dekret ustanawiający coroczne święto, które ma upamiętniać to wydarzenie.

Spisek prochowy – dochodzenie, które odbyło się po ujawnieniu spisku, dowiodło, że niewielka grupa angielskich Katolików przez dwa lata planowała zamach. Guy Fawkes nie był w istocie żadnym przywódcą. Głównymi postaciami byli Thomas Percy i Robert Catesby.  Po dwóch miesiącach procesu wszyscy zamachowcy zostali skazani na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie. Aby uniknąć takiej śmierci Fawkes skoczył z szafotu łamiąc sobie kark. Incydent ten odbił się bardzo szerokim echem w Wielkiej Brytanii. Spowodował on również wzrost nastrojów anty-katolickich.

Do wydarzeń z 1605 roku nawiązuje komiks a także film na jego podstawie pt “V jak Vendetta”

fireworksart

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *